Biogaz

Omawiając tematykę alternatywnych źródeł energii, warto jest zwrócić uwagę na znaczenie biogazu. Jest to wysypisk owy gaz palny, produkt fermentacji związków organicznych  i rozpadu gnilnego, który powstaje w gazowni.  Zatem surowcem do produkcji biogazu mogą być przede wszystkim prawie wszystkie organiczne odpady pochodzące z produkcji rolniczej – zwłaszcza odchody zwierzęce, które mają najlepszy skład. Skład chemiczny biogazu to od 55-75% metanu, 25-45% dwutlenku węgla oraz małe ilości tlenu, siarkowodoru, azotu i wodoru. Energia, którą zawiera biogaz, spożytkowana może być na wiele sposobów. Przede wszystkim do wytwarzania ciepła, produkcji energii elektrycznej, produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji, wtłaczania do sieci gazowej oraz jako paliwo transportowe. Szerokie zastosowanie biogazu wykorzystywane jest zwłaszcza w Indiach, Chinach, USA i w państwach starej Unii, zwłaszcza jako paliwo dla generatorów prądu elektrycznego, jako paliwo napędowe oraz jako źródło ogrzewania wody.

W Polsce, problematyka biogazu jest tematem dopiero raczkującym. W przeciągu ostatnich 20 lat na farmach zwierzęcych zbudowano zostało wiele instalacji wykorzystujących biogaz. Obecnie, niestety żadna z tych inwestycji nie funkcjonuje ze względów technicznych lub finansowych. Przykładem wielkiej polskiej inwestycji była biogazownia rolnicza w Duchnowie. Zajmowała się ogrzewaniem biogazem budynków. Niestety, ze względów pieniężnych, hodowla została wstrzymana, stąd i skończyły się zasoby biogazu. Obecnie, na szczęście Polska zaczyna śledzić trendy w zakresie wykorzystania biogazu i jest szansa, że zacznie interesować się zachodnim nowoczesnymi technologiami, które pozwalają efektywnie korzystać z biogazu. Prym wiedzie Wielka Brytania, która najlepiej wykorzystuje gaz wysypiskowy. Na ulicach wielu miast europejskich kursują autobusy na biogaz. Oby boom na biogaz w Polsce był coraz szybszy, bo możliwości są bardzo szerokie.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.