Czy nieruchomość jest dobrą inwestycją?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o tym, że nieruchomości mogą służyć nie tylko do użytku bieżącego, ale także jako inwestycja. Jest to tym bardziej interesujący temat, że bardzo wiele standardowych inwestycji jest postrzeganych jako ryzykowne. Na tym tle nieruchomości bardzo się wyróżniają. Ryzyko związane z inwestowaniem w nieruchomości jest stosunkowo niewielkie, a często w ogóle go nie ma. Oczywiście inwestowanie w nieruchomości polega bądź na kupnie i wynajmowaniu, bądź też na kupnie w niższej cenie, następnie wyremontowaniu i sprzedaży po wyższej cenie. Obie formy inwestycji niosą z sobą niewielkie ryzyko, ponieważ nie ulega wątpliwości, że zawsze znajdzie się kupiec lub osoba skłonna ową nieruchomość wynajmować. Jest to zatem bardzo pewny interes. Poza samym ryzykiem warto dodać, że koszty poniesione w związku z nabyciem nieruchomości zwrócą się, praktycznie zawsze można na nieruchomości zarobić, choć w wielu przypadkach koszty te zwracają się dopiero po latach. Jest to więc inwestycja długofalowa.

Comments are closed.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.