Elektrownia pływowa

Mamy energię słoneczną, mamy również wiatrową, jednak nie wszyscy wiedzą, że również można wykorzystać falowanie mórz do otrzymania energii odnawialnej. Tzw. energia pływów morskich wywoływana jest dzięki bezpośredniemu oddziaływaniu Księżyca na Ziemię, a także dzięki oddziaływaniu Słońca, jednak w tym wypadku, już w mniejszym stopniu. Na czym to polega? Na skutek zmian grawitacyjnego oddziaływania na siebie Ziemi oraz Księżyca i Słońca, masy wód ulegają poruszeniu,. Niesie to ze sobą wielką ilość energii – przypływy i odpływy dostarczają olbrzymie masy wody, które wpływają do zatok i ujść rzek. Tam właśnie zbudować można wielkie elektrownie, które skorzystają z tego niespotykanego odnawialnego źródła energii. Obok elektrowni budowana jest zapora na całej szerokości ujścia, która tworzy sztuczny zbiornik. Dlatego właśnie budowanie elektrowni w odpowiedniej wielkości ujściach rzek i zatokach jest najkorzystniejsze, bo zmniejsza nakłady finansowe i ingerencję w środowisko naturalne. Wydajność energii takiej elektrowni być może jest mniejsza niż tej uzyskanej z falowania, bo waha się w granicach od 20 do 35%. Jednak warto zauważyć, że mowa tutaj o niewyczerpanym źródle energii, więc warto z niego skorzystać.

Pierwsza elektrownia pływowa została zbudowana we francuskim Saint – Malo w 1967 roku. Znajduje się ona przy ujściu rzeki Rance do Kanału La Manche. Elektrownia ta produkuje Az 90% energii  pochodzącej ze wszystkich elektrowni tego typu na świecie. Posiada zaporę o długości aż 750 metrów. Moc tej elektrowni maksymalnie wynosi 550MW (zazwyczaj jest to 240 MW) i pracuje średnio od 4 do 8 godzin w ciągu dnia. Daje to średnio około 600GWh energii elektrycznej w ciągu roku. W chwili obecnej, elektrownie pływowe działają również w Rosji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, czy Argentynie. Nie pracują one niestety na skalę przemysłową w powodu licznych problemów technicznych, a także niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą sztormy i huragany.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.