Elektrownie wodne

Moc i masę płynącej wody wykorzystuje się w energii wodnej. Elektrownie wodne są zgodnie z wynikami badań najlepiej wykorzystywanymi źródłami energii odnawialnej i kumulują aż 16% światowej produkcji energii elektrycznej. Rozlokowane są na całym globie, jednak te o największej mocy funkcjonują w Brazylii, Norwegii, Demokratycznej Republice Koga i Paragwaju. Energię wody wykorzystywano w młynach już w czasach starożytnych. W czasach współczesnych funkcjonuje to trochę sprawniej i na większą skalę. Przede wszystkim dlatego, że budowa zapór wodnych daje stosunkowo tanie źródło energii, co więcej, można zmieniać jego moc, w zależności od potrzeb. Dlatego, by zmaksymalizować lub zminimalizować potrzebną energię buduje się zapory. Największą elektrownią wodną na świecie jest Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach o mocy 20 300MW, druga z kolei Itaipu znajdująca się na rzece Parana w Południowej Ameryce ma moc 14 000 MW. W porównaniu do nich, największa polska zapora, Elektrownia Wodna we Włocławku, ma moc 160 MW. Znaczący jest wpływ elektrowni wodnych ą środowisko i ekologię.

Początkowo uważano, że są one źródłem dobrej, czystej energii. Pogląd ten uległ zmianie na przestrzeni lat. Zauważono, że przede wszystkim tego typu elektrownia  znacząco wpływa na krajobraz i okoliczny ekosystem. Zmieniony zostaje przede wszystkim bieg rzeki. Co więcej, często trzeba zalewać wielkie doliny, przesiedlać ludzi, a także liczyć się ze śmiercią zwierząt żyjących na danym obszarze i ze zmianą wilgotności powietrza. Za wadę uważa się również, że zbiorniki bardzo często emitują szkodliwy metan. Niemniej jednak, energia, jaką daje woda, jest wielka i budowa wielkich elektrowni wodnych rozlokowanych na całym świecie ma wielkie znaczenie dla produkcji energii elektrycznej. Jest to alternatywa dla nieodnawialnych źródeł energii, jak węgiel, czy gaz ziemny, które w przyszłości się skończą i gospodarkę będzie trzeba oprzeć tylko i wyłącznie na źródłach odnawialnych. Woda jest jednym z nich.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.