Energia geotermalna

Jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii jest energia geotermalna. Polega ona na wykorzystaniu energii cieplnej jaką ma ziemia do produkcji energii cieplnej i elektryczne. Taką energię uzyskuje się poprzez dokonywanie odwiertów w miejscach, gdzie pod powierzchnią ziemi znajdują się naturalne wody podziemne. Do środka wtłacza się zimną wodę, która wewnątrz jest ogrzewana za pomocą gorąca skał i wraca innym otworem jako woda o dużo wyższej temperaturze. Jednak czy, rzeczywiście energia geotermalna posiada same zalety? Podstawową wadą energii geotermalnej jest jej dostępność.  Nie wszędzie występują wody termalne, a nawet jeśli (jak w przypadku Polski), ich pozyskanie może być bardzo trudne ze względu na koszty instalacji maszyn, które dokonają odwiertów i bardzo niesprzyjające warunki wydobycia. Żeby dotrzeć do źródeł termalnych wymagane są naprawdę pokaźne środki finansowe i wieloletnie plany inwestycyjne. Inną wadą jest efekt uboczny, jaki może przynieść korzystanie z energii geotermalnej.

Istnieje ryzyko zanieczyszczenia atmosfery oraz wód powierzchniowych przez bardzo szkodliwe gazy lub minerały. Należy do nich zwłaszcza siarkowodór, który oprócz okropnego zapachu zgniłych jaj, wysoce stężony, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ludzkiego zdrowia. Dlatego każdorazowo elektrownie geotermalne powinny kontrolować ilość niebezpiecznych substancji, które uwalniane są do atmosfery. Na koniec, warto wspomnieć, że złoża geotermalne lubią uciekać – co to znaczy? Że mogą przenieść się z miejsca wydobycia w zupełnie inne, a wtedy sama inwestycja przestaje mieć rację bytu i jest stracona bezpowrotnie. Niemniej jednak, elektrownie geotermalne posiadają również zalety, które mogą przewyższyć wszystkie wspomniane wyżej wady. Odpowiednia eksploatacja, dokładne planowanie i finansowanie takich inwestycji w perspektywie czasowej na pewno będzie miało korzystny skutek zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla człowieka. Przykładem jest Islandia, która robi bardzo dobry pożytek z wielu gejzerów, które nie są już tylko jej charakterystycznym elementem krajobrazu, ale stanowią źródło energii odnawialnej.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.