Energia odnawialna, czy energia nieodnawialna?

Źródła energii można podzielić na nieodnawialne i te odnawialne. Pierwsze, charakteryzują się tym, że nie można ich w krótkim czasie odnowić. Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim paliwa kopalne, czyli węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny, czy torf. Są one podstawowym źródłem energii dla przemysłu, transportu, czy energetyki. Jednak mają dwie istotne wady – kiedyś się skończą i bardzo negatywnie wpływają na środowisko. W przeciwwadze do nich, istnieją odnawialne źródła energii, które jak sama nazwa mówi, odnawiają się. Poza tym bardzo często, są to rozwiązania dużo bardziej przyznane środowisku naturalnemu. Do podstawowych źródeł odnawialnych należy energia słoneczna, energia wody (pływów, falowania), energia geotermalna oraz energia wiatrowa. Zgodnie z aktualnymi badaniami, odnawialne źródła energii stanowią około 8% światowych zasobów energetycznych, z czego energia wodna stanowi większość (nawet 6,5%). Niemniej jednak, energia pochodząca z źródeł odnawialnych jest przyszłością dla globu.

Coraz częściej słychać o farmach wiatraków, które na mniejszą lub większą skalę, zaopatrują w energię okoliczne wioski, a nawet miasteczka. Na całym świecie powstają w ujściach rzek i szerokich zatokach elektrownie pływowe, które wykorzystują masy wody napływające podczas przypływów. Warte uwagi są również elektrownie geotermalne, które za pomocą odwiertów, dostają się do pokładów bardzo gorącej wody głęboko pod powłoką kuli ziemskiej. Można więc zauważyć, że świat staje się bardziej ekologiczny i próbuje korzystać z dóbr, jakie oferuje nam natura. Być może 8% nie jest wielką cyfrą, ale 50 lat temu nikt nie myślał nawet o takim procencie. Kto wie, czy za kolejne 50 lat, to właśnie energia geotermalna, słoneczna, czy morska nie będą stanowiły większości światowych zasobów energetycznych? Patrząc na postęp techniki, coraz szybciej kończące się zasoby źródeł odnawialnych i walkę o zdrowe zharmonizowane środowisko naturalne, jest to jak najbardziej prawdopodobne.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.