Farma wiatrowa Karcino

Farma wiatrowa Karcino jest jedną na najciekawszych ekologicznych inwestycji w Polsce, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, a dokładniej mówiąc – z siły i mocy wiatru. Budowa infrastruktury tego obiektu została zapoczątkowana w 2007 roku i zrealizowana w 15 miesięcy. Farma znajduje się w województwie zachodniopomorskim pomiędzy miejscowościami Karcino i Sarbia. Na tym obszarze o powierzchni 6 km² postawionych jest 17 turbin, które łącznie osiągają moc 51 MW. Każda posiada wirnik, który zamontowany jest na wysokości 105 metrów. Tam średnia prędkość wiatru osiąga 7m/s.  Minimalna prędkość wiatru, która niezbędna jest do wprawienia wirnika w ruch to 4 m/s, a 15 m/s to dla wiatraków na tej farmie możliwość osiągnięcia pełnej mocy. Można więc zauważyć, że warunki są optymalne.

Ciekawostką jest ciężar tej konstrukcji. Każdy mijając samochodem taki wiatrak zastanawiał się z pewnością ile może ważyć. Wirnik ma wagę 38 ton, gondola 66, natomiast sam maszt (wieża), to 275 ton. Wyprodukowany prąd przesłany zostaje podziemnymi liniami przewodów do podstacji transformatora w miejscowości Karcino, a potem do napowietrznego systemu elektroenergetycznego. Przyszłościowo i docelowo, farma wiatrowa ma wytwarzać nawet 120GWh energii elektrycznej rocznie, tym samym zaopatrując aż 60 000 gospodarstw domowych. Co to znaczy? Na przykład, oszczędzenie atmosferze 105 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Energetyka wiatrowa w Unii Europejskiej rozwija się prężnie. Cieszy się, że również w Polsce i miejmy nadzieję, że takie inwestycje będą budowane coraz częściej i gęściej. Należy pamiętać, że energia wiatrów należy do zasobów energii odnawialnej, ekologicznej i przyjaznej środowisku. Warto więc czynić z niej pożytek i dać szansę przyszłym pokoleniom życia w czystszym środowisku. Farma Karcino należy do duńskiej firmy, która jest potentatem na rynku energii wiatrowej, można mieć więc nadzieję, ze nie będzie jedyną taką inwestycją duńskiej marki w Polsce.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.