Jak nie nabić się w butelkę przez typową „deweloperkę”?

Realizując marzenia o własnym mieszkaniu postanowiłeś wybrać ofertę z rynku pierwotnego. Ma być to lokal wykonany w standardzie deweloperskim. Spokojnie nie zacieraj jeszcze rąk z radości. Każdy inwestor bowiem ma swoją definicję odnośnie standardów wykończenia, przez co możesz być bardzo zdziwiony odbierając klucze do upragnionego mieszkania. Dlatego też w trakcie podpisywania umowy powinieneś zapytać o każdy szczegół swojej inwestycji, a zwłaszcza o oferowane standardy wykończenia. Często zdarza się, że w parze z niższą ceną idzie niezbyt wysoka jakość wykończenia domu. Chcąc jak najwięcej zarobić deweloperzy szukają oszczędności, nie informując w wystarczający sposób o tym swoich klientów. Dlatego też stosuj podczas zawierania transakcji złotą zasadę namolnego klienta. Interesuj się każdym szczegółem, nawet takim, który wydaje ci się teraz mało znaczący. W przyszłości może się bowiem okazać, że ma on jednak duże znaczenie.

Czego nie dopilnujesz sam w przyszłości się na tobie zemści. Typowe deweloperskie mieszkanie zawierać powinno wylewki na podłogach, tynki, rozprowadzenia wszelkich instalacji. To wszystko znajduje się w dołączanych zazwyczaj do umowy kupna dokumentach. Jednak niektóre z tych pozycji można różnie interpretować. Chodzi głównie o rozprowadzenia instalacji. Często to nabywca musi samodzielnie pociągać rury, gdyż wykonawca od hasłem rozprowadzenia instalacji miał na myśli jedynie wykonanie wyprowadzeń. Każda taka sytuacja generuje dodatkowe koszty. Gdy masz odebrać klucze do mieszkania warto po jego odbiór udać się z fachowcem. Znając życie będziesz zbyt podekscytowany, by zauważyć jakieś uchybienia, później zaś może być za późno na dokonywanie reklamacji. Fachowiec oceni, czy wszystkie prace zawarte w umowie zostały wykonane z należytą starannością. Wskaże ci potencjalne uchybienia i błędy popełnione przez wykonawcę oraz oceni jakość całego zakresu prac. Jeżeli będziesz zadowolony, towarzyszący ci specjalista również nie pozostaje ci nic innego jak odebrać klucze i przystosować mieszkanie do zamieszkania. Jeśli jednak odkryjesz jakieś poważne uchybienie- natychmiast złóż reklamację i czekaj na rozstrzygnięcie sprawy przez wykonawcę.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.