Kolektory słoneczne

Coraz więcej osób zastanawia się nad użytkowaniem alternatywnych źródeł energii. Jednym z urządzeń tego typu jest kolektor słoneczny. Pochłania on promieniowanie słoneczne i konwertuje je na energię cieplną.  W ten sposób powstała energia może być wykorzystana przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody, podgrzania jej w instalacjach basenowych, a także do wspomagania centralnego ogrzewania i chłodzenia budynków. Energia słoneczna, która dociera do kolektora zamienia się na energię cieplną nośnika ciepła, ciecz lub gaz – w ten sposób mamy kolektory powietrzne i cieczowe. Z tych dwóch, bardziej popularne i częściej stosowane są kolektory cieczowe. Te powietrzne, uważa się, że mają zbyt małą sprawność, sięgającą ok. 30 – 60%. Ze względu na rodzaj, kolektory dzieli się również na płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo – rurowe, skupiające i specjalne.

W przypadku kolektorów, bardzo ważne jest określenie jak i gdzie je się montuje. Montując urządzenie, ważne jest założenie go pod odpowiednim kątem. Zwiększa to jego maksymalne możliwości pochłaniania energii słonecznej. 6 godzin w ciągu dnia to absolutne minimum. Kolektory najczęściej instalowane są na spadzistej, południowej powierzchni dachu lub jako urządzenia wolno stojące, umiejscowione zostają na ziemi, również po południowej stronie gospodarstwa. Oprócz tych dwóch rodzajów, obecnie produkowane są także kolektory, które są przystosowane do stawiania na dachach płaskich. Są one jednak dużo cięższe, dlatego trzeba zwrócić uwagę na wystarczającą wytrzymałość dachu. Decydując się na kolektor słoneczny, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Producenci zawsze podają, jaką ilość energii może dane urządzenie pozyskać, przy minimalnym i maksymalnym naświetleniu. Ostatnia ważna kwestia – czy kolektory słoneczne są rzeczywiście opłacalne? Pomijając kwestie dotyczące niezanieczyszczania środowiska, uważa się, że kolektory zwracają się już po 4-6 latach użytkowania. Może więc warto zadbać o środowisko i własną kieszeń?

4 komentarze do artykułu “Kolektory słoneczne”

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.