Tak dla geoenergetyki!

Energia geotermalna jest jednym z rodzajów energii odnawialnej. Dotyczy ona energii termicznej skał, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Za pomocą specjalistycznych wierteł, dokonuje się w ziemi odwiertów, w które wtłaczana zostaje zimna woda. Ta jest wewnątrz ogrzewana przez skały i wychodzi innym otworem na zewnątrz. Wydaje się proste i naturalne, takie też jest. Energia geotermalna wykorzystywana jest w 24 krajach, w których istnieje możliwość wydobycia wód geotermalnych. Prym w tej dziedzinie wiedzie Islandia. Nie dziwi to chyba nikogo. Znakiem rozpoznawczym tego kraju są pryskające gejzery. Wykorzystuje się je, jako źródło ogrzewania i ciepłej wody, które co więcej, nie zanieczyszcza środowiska. Jednak również i nasz kraj posiada bardzo dobre warunki geotermalne. Aż 80% powierzchni kraju są to obszary, w których można wykorzystać tego typu energię. Obecnie, funkcjonuje 9 zakładów geotermalnych, a także kilka nowych jest w budowie.

Należą do nich: Bańska Niżna, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Czarnków, Słomniki, Lasek, Klikuszowa i Toruń, który jest dopiero w fazie budowy. Omawiając tematykę energii geotermalnej, niestety trzeba zwrócić też uwagę na pewne czynniki o znaczeniu negatywnym. Przede wszystkim, inwestycja tego typu są to gigantyczne koszty finansowe, na które często nie stać jest konkretne państwa. Jednak to nie wszystko. Sama eksploatacja bardzo często może powodować problemy ekologiczne, zwłaszcza emisję szkodliwych gazów. Do takich należy zwłaszcza siarkowodór, który oprócz tego, że ma przykry zapach zgniłych jaj, w dużym stężeniu wpływa szkodliwie na ludzki organizm. Specjaliści próbują swoich sił w znalezieniu efektywnej metody eksploatacji, która umożliwiłaby wydobycie bez negatywnego wpływu na środowisko. W perspektywie kurczących się zasobów energii nieodnawialnej, jak węgiel kamienny, gaz ziemny, czy ropa naftowa, wykorzystanie potencjału energii drzemiącej wewnątrz kuli ziemskiej, jest bardzo ważne i  przyszłościowe.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.