W poszukiwaniu własnego M- rynek pierwotny czy wtórny?

Zdecydowałeś się kupić własne mieszkanie. Gratulacje- jednak od realizacji planu do jego wykonania jest jeszcze daleka droga. Przede wszystkim musisz zastanowić się czego oczekujesz. Możesz bowiem zdecydować się na mieszkanie z tzw. rynku pierwotnego, bądź kupić gotowy lokal z rynku wtórnego. Oba te warianty maja swoje wady i korzyści, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej i bodajże jednej z najważniejszych w życiu decyzji. Mieszkania na rynku wtórnym są dostępne od ręki, zazwyczaj można wprowadzić się w chwili sfinalizowania transakcji, choć zależy to również od tego czy potencjalny lokal nie wymaga remontu. Widzisz dokładnie co kupujesz, przez co transakcja staje się bezpieczniejsza. Możesz ocenić stan prawny nieruchomości, jej najbliższe otoczenie.

Zazwyczaj w pobliżu mieszkań :przechodzonych” infrastruktura usługowa jest już bardzo dobrze rozwinięta. Wadą tego rozwiązania jest dość mała możliwość aranżacji wnętrza według własnych upodobań. W blokach raczej nie można przesuwać ścianek działowych według upodobania, dlatego też mieszkanie przechodzone raczej musisz pozostawić w takim kształcie, w jakim go kupiłeś. Z czasem również mogą dopaść cię nieprzewidziane wcześniej koszty remontowe. To, co przy zakupie, pod wpływem emocji, wydaje się atrakcyjne- po jakimś czasie dopiero może ujawnić ukryte głęboko problemy, których usunięcie sporo może cię kosztować. Rynek pierwotny rządzi się troszeczkę innymi prawami. Często oferowane mieszkania znajdują się dopiero w planach lub w trakcie budowy i twoja przeprowadzka może odciągnąć się o kilkanaście miesięcy. Należy bowiem brać pod uwagę różnego rodzaju opóźnienia i problemy normalne przy budowie. Zamiast więc gotowego domu widzisz jedynie wizualizacje na komputerze i plany rozmieszczenia pomieszczeń. Tutaj jednak jest szansa dla ciebie, na wprowadzenie własnych aranżacji. Na tym bowiem etapie można jeszcze dokonywać modyfikacji, co pozwoli ci uzyskać mieszkanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb. Jednak kupując takie mieszkanie musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami na jego wykończenie, ponieważ w standardzie przygotowuje się je w stanie deweloperskim do własnego wykończenia, choć można też skorzystać z oferty domu pod klucz, ale to znów generuje dodatkowe, wcale niemałe koszty. Jak widzisz obie te propozycje mają zarówno wady, jak i korzyści- sam musisz zdecydować, który wariant odpowiada ci najbardziej.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Jak ogrzewasz dom?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Działalność deweloperska
    Decydując się na wejście do branży budowniczej firma musi posiadać duży kapitał, gdyż inwestycje związane z tym sektorem gospodarki są bezpośrednio związane z koniecznością ponoszenia wysokich nakładów. Budowa domu jest kosztem na który mało która rodzina może sobie pozwolić i za dostępną na koncie bankowym gotówkę i dzięki zaciągniętemu kredytowi. Nie każdy posiada zdolność kredytową, która pozwoli na zakup wymarzonego domu. Pamiętajmy, że firma decydująca się na budowanie nieruchomości, czy to w formie blokowiska, czy też domków osiedlowych, musi dysponować znacznie większym kapitałem. Jest to kwota niezbędna do pokrycia kosztów wybudowania kilkunastu mieszkań lub kilkunastu domów. Należy zatrudnić przeszkolonych fachowców, którzy zajmą się tym oraz opłacić materiały. Termin budowy może wachać się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu. Nie jesteśmy więc w stanie przesunąć terminu płatności z dostawca niezbędnych dóbr o okres roku. Wszelkie należności muszą zatem być regulowane na bieżąco. W celu sfinansowania działalności można pomyśleć o kredycie bankowym. Bank po analizie naszego biznes planu, może wydać decyzję albo negatywną albo pozytywną. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu tym większe ryzyko dla banku przez co nie zawsze możemy taki kredyt otrzymać.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki, co spowoduje możliwość obniżenia wysokości kapitału jakim powinniśmy dysponować. Im mniejsza kwota tym łatwiej ją zdobyć. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że przy podejmowaniu najważniejszych dla firmy decyzji będziemy musieli liczyć się z opinią wspólnika, a także zyski będą dzielone na pół. Branża budowlana jest branżą przeżywająca obecnie w Polsce rozkwit, dlatego tez jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem działalności deweloperskiej możemy mieć pewność, że w najbliższych latach nie zabraknie popytu na rynku nieruchomości i że uda nam się sprzedaż wybudowane mieszkania. Rentowność tej branży wynika również z faktu, iż lokator musi nie tylko zapłacić za wykup mieszkania, ale co miesiąc musi uiszczać czynsz, który jest dochodem firmy deweloperskiej.